В наші непрості часи багато хто хоче або вимушений через брак коштів розкрутити сайт самостійно. І, на відміну від багатьох колег, я не буду відмовляти. Для більшості невеликих проектів в не дуже конкурентних тематиках цілком реально власними силами суттєво збільшити пошуковий трафік.
Що для цього потрібно?
По-перше, хороша “точка старту”, якою є аудит сайту. От саме його робити власноруч я категорично не раджу. По-перше, якісно зробити таку роботу неможливо без досвіду та глибоких знань в SEO. По-друге, це неможливо зробити виключно за допомогою наявних в Інтернеті безкоштовних інструментів. Платні програми та сервіси коштують помітно дорожче одного аудиту, то ж, купувати це просто невигідно. Так, можна завантажити тестову версію або скористатися пробним терміном, але, як правило, з обмеженим функціоналом.

Етапи самостійної розкрутки сайту
- Замовити у мене (чи не у мене) аудит;
- На його підставі отримати повну картину стану сайту з точки зору оптимізації;
- Детально проконсультуватися по результатам, розклавши список робіт на ті, що зможете виконати самостійно, та ті, що доведеться віддавати на аутсорс;
- Замовити семантику. Або зібрати самостійно;
- Втілити всі правки по сайту, без вийнятків та відкладання чогось “на потім”;
- Провести повторний аудит — або лише тих пунктів, які дороблювалися, або повний — раджу робити повний, бо не раз було, що під час робіт по оптимізації, особливо власними силами, “зачепили” щось не те — і виникає помилка там, де її не було;
- Скласти план подальшого просування з розподілом робіт серед робітників компанії;
- Встановити інструменти статистики та аналітики (як мінімум, Google Search Console), обрати та налаштувати сервіс відстежування позицій (наприклад, Топвізор).
Що можна зробити самостійно?
По-перше, писати тексти. Психолог більше за будь-якого копірайтера знає про психологію, адвокат — про послуги адвоката, а хороший майстер з ремонту ноутбуків — про ремонт ноутбуків. Питання лише в оформленні знать у вигляд красивого, добре читабельного та, що важливо, оптимізованого тексту. Але практика показала, що це не часто перетворюється на проблему. Тим більше враховуючи якість текстів більшості копірайтерів на ринку, особливо в бюджетному ціновому діапазоні. То ж — варто спробувати.
Після написання тексту обов’язково перевірте унікальність! Вона має складати не менш ніж 90-95%

По-друге, оптимізувати метатеги. Це не так складно, як може здаватися, а наявність доволі простих у керуванні сео-модулів для більшості CMS дозволяє зробити це без особливих знань web-технологій. Головне — встановити і правильно налаштувати цей функціонал.
Далі варто пам’ятати доволі прості правила: кожна сторінка має містити унікальні (тобто, ті, що не повторюються на інших сторінках) title та description. Якщо сторінок на сайті багато — наприклад, це магазин на сотні чи тисячі товарів — можна прописати шаблони, які автоматизують формування метатегів.
В будь-якому випадку варто спочатку проконсультуватися у сеошника, а потім показати йому свої перші метатеги. І, якщо з ними все окей — далі продовжувати самостійно.

Купувати посилання. На біржах робити це не дуже складно, головне — розуміти, за якими параметрами обирати якісних “донорів”. Якщо не розумієте — краще навчитися, бо посиланнями можна як допомогти сайту зайняти кращі позиції, так і навпаки — навіть, довести його до санкцій з боку пошукових систем. Посилання — вони як ліки: якщо правильні і в потрібних дозах — лікують, якщо неправильні або не в потрібних — можуть зробити значно гірше. За Ваші ж гроші.
Що не вийде робити самостійно
Власноруч вносити будь-які зміни в код сайту та деякі службові файли без відповідних знань не варто. Навіть якщо “в інтернеті” пишуть, що редагувати той же .htaccess просто — наймешна помилка там гарантовано виводить сайт з ладу. А неправильні зміни в robots.txt на роботу не впливають, але з часом можуть навіть видалити потрібні сторінки з пошуку. Тому наступні задачі: редагування htaccess, robots, sitemap, прискорення сайтів (якщо це не просто оптимізація зображень), будь-які зміни в коді шаблонів і тому подібне — краще віддати фахівцям. Наприклад, фрілансерам з біржі.
Після того, як сайт оптимізовано
Тепер простіше. Регулярно купуємо або “отримуємо так” якісні посилання, на кожну нову сторінку (новий товар, послуга чи просто стаття або новина) пишемо якісний текст, додаємо метатеги. Відстежуємо позиції, якщо динаміка не подобається — звертаємося до фахівця.
