Розробка власного сайту – процес довгий, що займає не один місяць. Тому на фінальній стадії бажання швидше вийти в онлайн цілком зрозуміле. Але поспішати не варто, і тим більше не варто відкривати для індексації недороблений з точки зору оптимізації сайт. Від стартових позицій пошукових запитів не в останню чергу залежить час та вартість їх виведення в ТОП, і цей час може бути значно більшим за час розробки сайту.

Сьогодні я зібрав ТОП-5 найбільш розповсюджених SEO-проблем, характерних при старті нового сайту. Насправді їх значно більше, але саме ці зустрічаються найчастіше під час проведення аудиту. Виправлення цієї п’ятірки помилок до того, як сайт опиниться в результатах пошуку, гарантовано покращить – і суттєво! – його стартові позиції.

 

Проблема 1. Передчасне відкриття для індексації, або ще гірше – відкриття на тестовому домені

Зазвичай сайт розробляється на тестовому домені. На ньому ж проводиться його наповнення, тестування, виправлення помилок, а також оптимізація. При цьому сайт має бути закритим від індексації пошуковими системами. Але, на жаль, про це регулярно забувають, в результаті чого сайт довгий час знаходиться на домені, наприклад, dev.site.com, на якому і потрапляє в індекс. При перенесенні на бойовий site.com отримаємо що? Правильно – дубль.

Відкривати сайт для індексації можна лише за наступних умов (всіх, а не «одної з»):

  • сайт знаходиться на «бойовому» домені;
  • сайт наповнений унікальним контентом: написані і розміщені тексти всіх сторінок;
  • проведена повна внутрішня оптимізація.
Приклад індексації контенту на тимчасовому домені

Проблема 2. Дублі сторінок

Дублювання сторінок – одна з серйозних помилок для будь-якого сайту. Але власник (замовник) може і не здогадуватися, що його сайт має дублікати сторінок.

Перевірте свій сайт прямо зараз: введіть після його адреси, наприклад, /index.php. Введіть адресу сайту з www, а потім без www. Якщо при цьому завантажується сторінка, а адреса у браузері не змінюється – ось воно, дублювання. І це лише частина з прикладів.

Кожна сторінка сайту – унікальна. Вона не має повторюватися:

  • за різними URL;
  • в різних розділах — якщо один товар зустрічається в декількох категоріях, його сторінка все одно одна і має один URL.

    Приклад. Один товар Tovar інтернет-магазину відноситься одночасно до категорій category 1 та category 2.

    Неправильно: URL товару має вид site.ua/category/Tovar, тому що він буде дублюватися за URL site.ua/category 1/Tovar та site.ua/category 2/Tovar.

    Правильно: простий та короткий URL товару site.ua/tovar

Чотири найбільш розповсуджених варіанти дублювання сторінок. Перевірте свій сайт, чи є дублі?

Проблема 3. Швидкість

Швидкість завантаження сторінок сайту – один з чинників його позицій у пошуку. Повільні сайти не любить ані Google, ані користувач. Останній не буде чекати навіть 10 секунд – він просто піде до конкурента. Google це розуміє, і тому просто поставить більш швидкісного конкурента вище у результатах пошуку.

Не варто відкривати сайт зі швидкістю в «червоній зоні» по Google Page Speed. Так, сьогодні дуже важко досягти «зеленої зони» для мобільних пристроїв, але хоча б 60+/100 на момент відкриття сайту – це обов’язково.

Швидкість сайту за тестом Google Page Speed

Проблема 4. Контент

Якщо дуже просто, сайт складається з двох частин: «оболонки», тобто шаблона з потрібним функціоналом, дизайном, кнопками, формами та іншими елементами, та контенту – тобто, наповнення сторінок: текстова інформація, зображення тощо. Зазвичай розробник здає лише першу частину, у той час, як наповнення сайту контентом – відповідальність власника. Тому дуже часто боти пошукових систем починають обходити сторінки без текстів або з шаблонними текстами – в кращому разі це шаблонний «lorem ipsum dolor sit amet…», у гіршому – тексти з інших сайтів, іншими словами – плагіат.

Одною з важливих умов відкриття сайту для індексації є наявність на кожній сторінці унікального, оптимізованого під пошукові запити тексту.

Тексти мають не просто бути – у 2022 році вже не варіант обійтися дешевим копірайтом у вигляді суцільного масиву. Грамотний текст, структурований, розбитий на абзаци, з підзаголовками Н2-Н3, списками, інфографікою, віджетами, а головне цікавий та корисний читачеві – ось що таке якісний контент сьогодні.

Суцільний текстовий масив сьогодні – не краще рішення

Проблема 5. Метатеги та заголовки

Майже кожен аудит нового сайту показує відсутність уваги до title, description сторінок, а сайти з заголовком Н1 на головній сторінці взагалі важко згадати. Класична картина: відсутність Н1 на головній, title – це просто назва категорії або товару в магазині, description взагалі відсутні. Саме така картина під час проведення аудитів – це понад 50% від усіх проектів.  При цьому метатеги – це дуже важлива частина не тільки пошукового просування сайту, що впливає на позиції сторінки в пошуку за потрібними фразами. З метатегів – зокрема description – формується сніпет, який користувач бачить на сторінці пошуку. Непривабливий сніпет може зіпсувати навіть хороші позиції, бо користувач побачить вашу сторінку в пошуку, але проігнорує її.

Кожна сторінка сайту, що відправляється на індексацію, має містити:

  • Унікальний title довжиною 60-70 символів;
  • Унікальний description довжиною 120-140 символів;
  • Унікальний заголовок Н1

 

Кожна сторінка має містити унікальні метатеги

Здавалося б – всі вищезгадані помилки давно відомі розробникам сайтів. Але майже в 100% випадків під час проведення аудиту нового сайту всі 5 пунктів доводиться маркувати червоним кольором – помилка на помилці. При цьому, в більшості випадків сайти потрапляють на аудит вже відкритими для індексації, а отже – всі помилки вже проіндексовані та відповідним чином вплинули на позиції.